Gyakori kérdések

Kérdéseid vannak? Összegyűjtöttük a pénztárgép-kötelezettséget érintő leggyakoribb kérdéseket.

Gyakori kérdések

Pénztárgép-kötelezettség

1. Mentesülhetek az e-pénztárgéppel történő nyugtakiállítás alól?
Az e-pénztárgép használata jelenleg opcionális az adózók számára. Kötelezően 2028-tól kell e-pénztárgépet használnia a jelenleg online pénztárgépre kötelezett adózóknak. A pénztárgépre kötelezett tevékenységet végző adózó nem kérhet mentességet a pénztárgép használata alól.
2. 2025-ben megváltozott a TEÁOR kódom, mi alapján vonatkozik rám pénztárgéphasználati kötelezettség?
A pénztárgépkötelezettséget jelenleg az OPG rendelet 1. melléklete határozza meg, amely a 2009. október 15. napján hatályos TEÁOR ’08-as kódok szerint tartalmazza a pénztárgépre kötelezett tevékenységeket. Ha 2025-ben a TEÁOR struktúra változásával megváltozott a TEÁOR kódod, akkor is a régi TEÁOR ’08 struktúrát kell figyelembe venni a pénztárgépkötelezettség szempontjából. 
Tehát ha az általad végzett tevékenység szerepel az OPG rendelet TEÁOR ’08-as kódszám szerinti pénztárgépkötelezettek listáján, akkor nyugtát online pénztárgéppel kell kiállítanod vagy (az ePG rendelet szerint) 2025 júliusától akár már e-pénztárgéppel is teljesítheted nyugtakiállítási kötelezettségedet.
3. Nem üzletben végzem a tevékenységemet, akkor is vonatkozhat rám pénztárgép-kötelezettség?
Pénztárgép használatára az OPG rendeletben meghatározott tevékenységet folytató adóalany kötelezett, függetlenül attól, hogy tevékenységét üzlethelyiségben vagy azon kívül végzi. A nem üzletben folytatott tevékenységek (pl.: helyszínen végzett szolgáltatás, kitelepülés, stb.) esetén is pénztárgéppel történő nyugtaadási kötelezettség terhel, amennyiben az általad végzett tevékenység TEÁOR száma szerepel az e-pénztárgép-kötelezettek listájában.

Bizonylatkiállítás

1. Állíthatsz ki kézi nyugtát e-pénztárgép használata esetén?
Amennyiben pénztárgép-kötelezett adózóként választásod szerint e-pénztárgéppel teljesíted nyugtaadási kötelezettséged, az ePG használat szabályai szerint kell eljárnod. A kézi nyugtát csak az ePG rendelet szerinti meghatározott esetekben használhatsz. Tehát nem állíthatsz ki sem papíralapú kézzel írt nyugtát, sem digitálisan számítógépes szoftverrel előállított nyugtát.
2. Milyen esetekben engedélyezett kézi nyugta használata e-pénztárgép használata esetén?

Az ePG rendelet szerint csak az alábbi esetekben állíthatsz ki papíron kézzel nyugtát e-pénztárgépkötelezettség esetén:

  • áramszünet
  • az e-pénztárgép meghibásodása
  • az e-pénztárgép bevonása
  • az e-pénztárgép eltulajdonítása
  • e-pénztárgép megsemmisülése, elvesztése esetén.

Nyomtatvány felhasználásával történő nyugtakiállítást (kézi nyugtázás) legfeljebb az esemény észlelésétől számított 15 napig folytathatsz, feltéve, hogy nincs olyan más pénzátvételi hely, ahol a fizetések lebonyolítása e-pénztárgéppel aránytalan nehézség nélkül megoldható lenne. Kötelezően e-pénztárgépet kell használnod, ha az említett akadályozó okok megszűnnek vagy helyreállnak.

3. Nyugta helyett adhatok számlát?

Az Áfa tv. szerint nyugta helyett számla kibocsátásáról is gondoskodhatsz amennyiben módodban áll a vevőtől szabályszerű kiállításhoz szükséges vevői adatokat (vevő neve, címe) megkapni. Ebben az esetben mentesülhetsz az online pénztárgéppel vagy e-pénztárgéppel történő nyugtakibocsátási kötelezettség alól.

Szankciók

1. Mit vonhat maga után pénztárgép-kötelezettként az e-pénztárgéppel történő nyugtakibocsátás elmulasztása?
Amennyiben e-pénztárgéppel állítasz ki nyugtát, az e-pénztárgép használatának szabályai vonatkoznak rád. A hatóság a nyugtakibocsátás elmulasztása esetén bírságot szabhat ki, felfüggesztheti a tevékenység végzését vagy akár üzletlezárást is elrendelhet.
2. Mire kell számítanod, ha nem adtál nyugtát vagy számlát?
Az állami adó- és vámhatóság mulasztási bírság kiszabása mellett az adóköteles tevékenység célját szolgáló helyiséget tizenkettő nyitvatartási napra lezárhatja, ha az adózó az adóköteles tevékenység célját szolgáló helyiségében (műhely, üzlet, telep stb.) elmulasztotta számla- vagy nyugtakibocsátási kötelezettségét vagy a pénztárgép, e-pénztárgép kötelező használatával és üzemeltetésével kapcsolatos, jogszabályban meghatározott kötelezettségét megszegte.
3. Milyen mértékű bírságra számíthatsz, ha nem tartod be a rád vonatkozó e-pénztárgép-kötelezettséget?
A jogszabályban meghatározott kötelezettségek megszegése esetén a természetes személy kötelezettet ötszázezer forintig, nem természetes személy kötelezettet egymillió forintig terjedő mulasztási bírsággal sújthatja a hatóság.