Pénztárgép-kötelezettek köre

Az online pénztárgépre kötelezett adózók nyugtát csak pénztárgéppel állíthattak ki. 2025-től opcionálisan már lehetőség nyílik az e-pénztárgéppel történő nyugtakiállításra is.

Pénztárgép-kötelezettek köre

Kire vonatkozik a pénztárgép-kötelezettség?

A Nemzetgazdasági Minisztérium OPG rendeletének 1. melléklete határozza meg azokat a tevékenységeket, amelyek esetén a nyugtakibocsátási kötelezettségnek eleget tenni csak online pénztárgéppel lehet.

A 2025-ben hatályba lépő ePG rendelet szerinti e-pénztárgép bevezetésével az online pénztárgépre kötelezett adózók 2025 júliusától választásuk szerint áttérhetnek hardveralapú e-pénztárgép használatára, ez esetben az e-pénztárgép használatának szabályai vonatkoznak rájuk. Fontos, hogy az online pénztárgépre kötelezett adózók csak hardveralapú e-pénztárgépre térhetnek át, felhőalapúra nem.

marketing-icon

Fontos tudnivalók pénztárgép-kötelezettség esetén

  • a pénztárgép-kötelezettséget a TEÁOR szerinti tevékenység határozza meg: pénztárgép használatára továbbra is az OPG rendeletben található 2009. október 15. napján hatályos TEÁOR ’08 kódok szerint lehetsz kötelezett, akkor is ha azóta a tevékenységed TEÁOR kódja megváltozott, a pénztárgép-kötelezettség szempontjából a régi kódokat kell figyelembe venni.
  • 2025-től új, a korábbinál részletesebb TEÁOR struktúra került bevezetésre. Előfordulhat, hogy az általad végzett tevékenység TEÁOR kódja megváltozott vagy külön kódot kapott (pl. piaci értékesítés). A jelenlegi TEÁOR kódjaid új struktúrának való megfeleltetését a KSH átállást segítő programjában ellenőrizheted.
  • a valós, végzett tevékenység számít, tehát akkor is pénztárgépet kell használnod, ha nem, vagy nem megfelelően jelentetted be az általad ténylegesen végzett tevékenység TEÁOR kódját.
  • egyéni vállalkozóként is vonatkozhat rád pénztárgép-kötelezettség: amennyiben az ÖVTJ-kódod első 4 TEÁOR-al azonos kódszáma szerepel az pénztárgép-kötelezett tevékenységek listáján.
  • nem csak a fő- de a melléktevékenységed alapján is kötelezett lehetsz pénztárgép használatára.
A rendelet azt is meghatározza, hogy milyen típusú e-pénztárgépet használhatsz, tehát mely tevékenységek esetén választhatsz hardver- és felhőalapú pénztárgép között, valamint melyek azok a tevékenységek, amelyek esetén csak hardveralapú e-pénztárgépet lehet használni nyugtakiállításhoz.
Hardveralapú ePG kötelezettek Hardveralapú ePG kötelezettek Hardveralapú ePG kötelezettek
Hardveralapú ePG kötelezettek - (Csak hardveralapú e-pénztárgépet választhatnak)

A nyugtaadási kötelezettségüknek kizárólag hardveralapú e-pénztárgéppel tehetnek eleget az alábbi TEÁOR tevékenységet folytató adóalanyok, akik jelenleg online pénztárgépre kötelezettek.

(A lista 2025. január 1. napján hatályos TEÁOR ’25 szerinti TEÁOR kódokat tartalmazza) Ők 2028. július 1-től online pénztárgépet már nem használhatnak, át kell térniük hardveralapú e-pénztárgépre, ez is a mostani jogszabály változások következménye: 2028 júliusától minden pénztárgép e-pénztárgép kell legyen.  

1.

Teljes Lista

Milyen lehetőségeim vannak?

Vizsgáld meg a jelenlegi bizonylatkiállítási szokásaidat, valamint válaszd ki, milyen elektronikus fizetési megoldásokat fogsz nyújtani vevőidnek.
2.

Kivételek a kötelezettség alól

A rendelet kivételeket is meghatároz a fenti TEÁOR kód szerinti tevékenységet folytató adóalanyok közül, akik nem kötelezettek pénztárgép használatára: 
  • a betétdíjas göngyöleget visszaváltó üzlet
  • a csomagküldő kereskedelem (pl. webáruház), kivéve ha üzlettel vagy bemutatóteremmel rendelkezik, az üzletben vagy bemutatóteremben végzett értékesítés vonhat maga után pénztárgép-kötelezettséget
  • az ipari – kivéve élelmiszeripari – tevékenységet folytató egyéni vállalkozó, ha termelő és értékesítő tevékenységét ugyanabban a helyiségben folytatja
  • a termelői borkimérés
  • az utazási iroda, utazási ügynökség, turisztikai szolgáltató iroda utazási szolgáltatásai tekintetében
3.

További információk

Tudj meg mindent a pénztárgépekről, ismerd meg az e-pénztárgépek típusait pénztárgépekről szóló kisokosunkból.